5 اشتباه رایج در هنگام خرید یخچال و فریزر

خرید یخچال و فریزر

یخچال و فریزر دو وسیله بسیار مهم، کاربردی و ضروری در هر خانه محسوب می‌شوند. برای خرید یخچال و فریزر این دو وسیله پرکاربرد باید هزینه بالایی بپردازید. اگر انتخاب نادرستی داشته باشید، متحمل ضررهای مالی مختلفی خواهید شد. در صورتی که از خرید محصول پشیمان باشید، باید هزینه‌ای برای تعویض یا تعمیر آن پرداخت کنید. از سوی دیگر، اگر قصد تعویض و تعمیر آن را نداشته باشید، باید چندین و چند سال با این انتخاب نادرست زندگی کنید. بنابراین در نظر داشتن چند معیار پیش از خرید می‌تواند از خرید اشتباه جلوگیری کند. پیش از خرید لیستی از انتظارات خود تهیه کنید و از ویژگی‌های یخچال و فریزر خوب آگاه باشید. در این مقاله، پنج اشتباه رایجی که اغلب موجب پشیمانی خانواده‌ها از خریدشان شده است مورد بررسی قرار می‌گیرند. برای آگاهی از این اشتباهات و اجتناب از آن‌ها با مشتری سرا همراه باشید.

عامل اول: عدم شناخت انواع یخچال

شما یخچال و فریزر را چگونه تعریف می‌کنید؟ آیا تصور می‌کنید که این اقلام تنها وظیفه نگهداری از مواد غذایی شما را دارند؟ شما انواع یخچال و فریزر را از دور شبیه به هم می‌دانید؟ سخت در اشتباهید. یخچال‌های مختلف، در اندازه، طراحی و ساخت انواع متفاوتی دارند که هر نوع دارای مزایا و معایب خاص خود است. شاید شما پیش از خرید تصور کنید که تمام این انواع یک وظیفه دارند و نوع آن‌ها در خرید اهمیتی ندارد اما احتمال این‌که پس از خرید معایب محصول شما را دلسرد کند بالاست. از سوی دیگر، علاقه شما به یک مدل خاص ممکن است موجب به ویژگی‌های دیگر انواع شود. پرکاربردترین انواع یخچال و فریزر ب طور خلاصه در ادامه معرفی می‌شوند:

یخچال / فریزر بالا: یکی از انواع مدل کلاسیک یخچال و فریزر که از سال‌های دور مورد استفاده قرار می‌گیرد، یخچال فریزر در بالا است. در این نوع، یک محفظه برای فریزر کردن مواد غذایی در بالای دستگاه و یک محفظه بزرگ‌تر به عنوان خنک کننده اصلی در قسمت پایین قرار دارد. در محفظه پایینی که یخچال است، مواد غذایی تازه قرار می‌گیرند. فریزر این دستگاه کوچک است و مناسب برای خانواده‌های پرجمعیت نیست. جزئیات دیگر چون آبسردکن، یخساز و بار خانگی در این نوع یخچال فریزر قرار ندارد. این دستگاه، تنها به وظایف اولیه خود عمل می‌کند. یکی از عیب‌های این دستگاه خم شدن بیش از حد در طول روز برای برداشتن مواد غذایی از یخچال است.

این یخچال با هزینه‌ کم قابل خریداری است. پس اگر بودجه کافی ندارید، به فضای ذخیره بالا نیاز ندارید و یا آشپزخانه شما کوچک است این نوع یخچال فریزر را انتخاب کنید. در غیر این صورت به سراغ گزینه‌های دیگر بروید.

یخچال / فریزر پایین: یخچال‌هایی بزرگ‌تر از یخچال فریزر بالا هستند که فریزر آن‌ها در قسمت پایین و یخچال به عنوان محفظه اصلی خنک کننده مواد غذایی تازه در بالا قرار گرفته است. با استفاده از این نوع یخچال عیب خم شدن بیش از حدی که در نوع پیشین بود، رفع می‌شود؛ اگرچه برای برداشتن مواد غذایی فریز شده با مشکل روبرو می‌شوید. شایان ذکر است که در طراحی برخی از این دستگاه‌ها آبسردکن و یخساز اتوماتیک در نظر گرفته شده است. به طور کلی اگر فضای کمی در دسترس دارید و می‌خواهید هزینه کمتری برای خرید یخچال و فریزر بپردازید، این نوع را انتخاب کنید.

یخچال فریزر ساید بای ساید: اگر می‌خواهید فضای ذخیره کافی و قابلیت‌ها و امکانات متنوع یخچال و فریزر را در یک محصول ببینید، نوع ساید بای ساید بهترین انتخاب است. در این محصولات دو محفظه مجزا در دو طرف (چپ و راست) به عنوان یخچال و فریزر در نظر گرفته شده‌اند؛ محفظه‌هایی با عرض نسبتا باریک. در بسیاری از مدل‌های این نوع، امکاناتی چون یخساز اتوماتیک، آبسردکن، پنل‌های کنترل کننده لمسی و … قرار گرفته است. اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است یا به محفظه‌هایی اضافه برای دسترسی سریع نیاز دارید، به سراغ این نوع نروید.

یخچال درب فرانسوی: اگر مزایای یخچال های فریزر پایین و مدل ساید بای ساید را در کنار هم می‌خواهید، به سراغ یخچال‌های فرنچ بروید. این مدل دستگاه‌ هر آن‌چه یخچال و فریزر می‌تواند داشته باشد را در اختیار شما قرار می‌دهد. استفاده از صفحه نمایش هوشمند، محفظه‌های بزرگ و جادار متنوع، یخساز اتوماتیک و آبسردکن تعدادی از مزایای این مدل هستند. این نوع محبوب نیاز به فضای کافی در آشپزخانه و بوجه مالی زیادی دارد.

عامل دوم: نادیده‌ گرفتن اندازه و ابعاد

پیش از خرید هر نوع یخچال و فریزری که در نظر دارید، فضایی که در اختیار دارید را در نظر بگیرید. تطابق نداشتن اندازه محصول با محیط آشپزخانه یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که بسیاری افراد از آن لطمه خورده‌اند. ابتدا فضایی را برای قرارگیری یخچال فریزر در نظر بگیرید و سپس ابعاد آن را بسنجید. در صورتی که گوشه‌ای را برای قرار دادن یخچال در نظر دارید و یا در آشپزخانه خود جزیره دارد، فضایی را برای باز و بسته کردن درب‌های دستگاه و همچنین فاصله عبوری بین یخچال و جزیره را در نظر بگیرید. عدم ایجاد مشکل به دلیل درب‌ ورودی، راهروها، پنجره‌ها و … را نیز در نظر داشته باشید. در صورتی که آشپزخانه شما کوچک است اما به ظرفیت یخچال و فریزر زیادی نیاز دارید، می‌توانید یخچال فریزر تک بخرید و فریزر که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را در یکی از اتاق خواب‌ها قرار دهید.

عامل سوم: بی‌توجهی به گنجایش و ظرفیت یخچال

پیش از خرید حتما نیاز خود را در نظر بگیرید. آیا به فضای زیادی برای ذخیره مواد غذایی نیاز دارید؟ آیا مواد غذایی زیادی را فریز می‌کنید؟ آیا خانواده‌ای پرجمعیت دارید؟ یخچالی با ظرفیت بالا انتخاب کنید. یخچال‌های ساید بای ساید فریزرهای بزرگی دارند که مناسب برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی است. اگر به مدلی نیاز دارید که محفظه یخچال بزرگی داشته باشد، یخچال‌های درب فرانسوی را انتخاب کنید. این توصیه‌ در زمان خرید یخچال فریزر جدید اهمیت بالایی دارند، در غیر این صورت اگر به یخچال یا فریزر تک نیاز دارید بهتر است قیمت و فضایی که در اختیار دارید را در نظر داشته باشید.

خرید یخچال و فریزر

عامل چهارم: ظاهر و رنگ

یخچال یکی از بزرگترین اقلام در آشپزخانه است که تاثیر زیادی بر روی ظاهر و دکوراسیون آن دارد. شاید چندان با اهمیت به نظر نرسد اما زیبایی و هماهنگی یخچال با سایر اجزای آشپزخانه بسیار مهم است. در طراحی داخلی خانه و آشپزخانه عوامل مختلفی موثر هستند. ممکن است طرح و رنگی را انتخاب کنید که با سایر اجزا مطابقت داشته باشد. شاید طرحی با رنگ بسیار متفاوت با دکوراسیون خود را بپسندید. در این صورت می‌توانید از یک رنگ و طرح برجسته که توجه‌ها را به خود جلب می‌کند استفاده کنید. البته این انتخاب در صورتی نتیجه دلخواه را به دنبال دارد که سایر اجزا آشپزخانه رنگی خنثی داشته باشد و وجود یک وسیله کاملا متفاوت، در فضا و دکوراسیون ایجاد ناهماهنگی نکند.

عامل پنجم: عدم توجه به عملکرد و امکانات

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند پشیمانی به دنبال داشته باشد، بی‌توجهی به جزئیات و امکانات محصول است. فراموش نکنید که حتما فضای داخلی یخچال و فریزر را در نظر بگیرید. وجود جالبنیاتی، محفظه مخصوص گوشت و یا محفظه مخصوص میوه و سبزیجات ممکن است برای شما اهمیت داشته باشد. تعداد طبقات، تعداد کشو‌ها و یا تعداد پاکت‌های درب یخچال و فریزر دیگر عامل مهم در هنگام خرید هستند. عمق یخچال و فریزر و میزان دسترسی به خوراکی‌ها نیز بسیار مهم است. پیش از خریداری از باز و بسته شدن آسان کشوها و درب طبقات و محفظه‌های مختلف اطمینان یابید. وجود فیلتر آب، آبسردکن، یخچال یا بار خانگی ممکن است توجه شما را به محصولی جلب کند.

فراموش نکنید که عملکرد دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. برخی محصولات که دارای آبسردکن و یخساز اتوماتیک هستند به اتصالات جانبی و به لوله‌کشی آب خانگی نیاز دارند. در صورتی که فضای کافی و مناسب برای لوله‌کشی و نصب این محصولات ندارید از خرید آن‌ها صرف نظر کنید.

برخی یخچال‌ فریزرها موتورهایی پر سر و صدا دارند و در شب، آرامش را از شما سلب می‌کند. محصولی را انتخاب کنید که لرزش و صدای آن موجب به هم خوردن تمرکز شما و یا سلب آرامش از خواب شما نشود.

یکی از مهم‌ترین مسائل دیگر، میزان مصرف انرژی محصول است. حتما به نوع موتور مورد استفاده و رتبه انرژی دستگاه دقت نمایید. محصولاتی که مصرف برق بالایی دارند اصلا مناسب خریداری نیستند. دستگاه‌های بزرگ‌تر علاوه بر هزینه، مصرف انرژی بالاتری نیز دارند پس برچسب مصرف انرژی دستگاه را مورد توجه قرار دهید تا ضمن کاهش هزینه‌های خود به محیط زیست نیز کمک کنید. استفاده از چراغ‌های ال ای دی برای روشنایی دستگاه، به کار بردن آبسردکن و سد سرمایی از عوامل دیگری هستند که در کاهش مصرف انرژی موثرند.

خرید یخچال و فریزر
بنابراین:

فراموش نکنید که یخچال و فریزر دو وسیله بسیار مهم و اساسی در هر آشپزخانه‌ای هستند که برای تهیه آن‌ها باید هزینه نسبتا بالایی بپردازیم. عدم توجه به نکات مهم و کاربردی در هنگام خرید می‌تواند پشیمانی به دنبال داشته باشد. تعویض و یا تعمیر محصول هزینه‌ای به دنبال خواهند داشت. در این مقاله مهم‌ترین عوامل که باید در هنگام خرید محصولات به آن‌ها توجه داشته باشیم مورد بررسی قرار گرفتند. پیش از خرید لیستی از بایدها و نبایدها بنویسید، نیازهای خود را بشناسید و با شناخت کافی از بازار اقدام به خرید کنید. امید است از خرید خود نهایت رضایت را داشته باشید.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.