نکاتی که باید در هنگام خرید جارو برقی به آن‌ها توجه کنیم

نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

امروزه جارو برقی به عنوان یکی از اقلام ضروری و واجب در هر خانه‌ای محسوب می‌شود. نظافت امر بسیار مهمی است که برای ساده‌سازی آن وسایل مختلفی تولید شده‌اند. جارو برقی یکی از این وسایل است که وظیفه سهولت در نظافت را بر عهده دارد. این وسیله نسبتا گران قیمت است و به همین علت، خرید آن باید با توجه به پارامترهای مهم و اساسی صورت گیرد. با توجه به اهمیت این موضوع شناخت عوامل مهم و موثر بر کیفیت و تهیه لیستی از بایدها و نبایدهای یک محصول در هنگام خرید بسیار مهم است. جارو برقی‌های جدید امکانات و ویژگی‌های خاص خود را دارند که حتما پیش از خرید جارو برقی باید آن‌ها را بشناسید تا خریدی باکیفیت و رضایتمند داشته باشید. در این مقاله، برای راهنمایی بیشتر شما در خرید جاروبرقی متناسب با نیازهای خود، پارامترهای نکات مهمی که در خرید جارو برقی باید مد نظر قرار دهید را بررسی خواهیم کرد. با مشتری سرا همراه باشید.

توان موتور

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در هنگام خرید جاروبرقی باید مورد بررسی قرار دهید، توان موتور است. توان موتور در حقیقت کیفیت عملکرد دستگاه را مشخص می‌کند. هر چه توان دستگاه بالاتر باشد، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد. عموما جارو برقی‌ها دارای توان 1400 تا 2500 وات هستند. اگر مصرف معمولی دارید، جارو برقی با توان 1700 تا 2000 را انتخاب کنید. فراموش نکنید که بالا بودن توان منجر به بالاتر رفتن مصرف برق نیز می‌شود.

توان مکش

ویژگی مهم دیگر در هنگام خرید جاروبرقی، توان مکش است. توان مکش به میزان قدرت جارو برقی برای مکش اشاره دارد. در روی هر دستگاه دو عدد نوشته می‌شود، به صورت: (1400/300) یکی از این اعداد توان موتور و دیگری توان مکش را نشان می‌دهد. البته نباید قدرت مکش را با توان موتور اشتباه بگیرید. توان مکش به عوامل چون ساختار جارو، نوع پارویی و لوله خرطومی وابسته است. توان مکش را حتما با استفاده از لوله و خرطومی امتحان کنید و گول توان مکش بالای دستگاه بدون استفاده از این لوازم را نخورید.

نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

مدل جارو برقی

پیش از خرید باید بدانید که جارو برقی را برای تمیز کردن چه سطوحی مورد استفاده قرار خواهید داد. نوع نیاز شما، مدل دستگاهی که نیاز دارید را مشخص خواهد کرد. به طور کلی، باید بدانید که برخی جاروها تک کاره هستند و تنها برای مصارف خانگی معمولی و جمع‌آوری خاک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما برخی دیگر به صورت دو کاره برای جمع‌آوری آب و خاک استفاده می‌شوند که ساختار آن‌ها قوی و قدرت و توان مکش آن‌ها بالاست. برخی جاروها نیز به صورت سه کاره یا آب و خاک و شوینده تولید می‌شوند که مناسب برای سازمان‌ها و کارخانجات است.

جارو برقی‌ها در چند گروه دسته بندی می‌شوند:

  • جاروهای ایستاده “Upright Vacuums”
  • جاروهای جعبه‌ای یا خوابیده “Canister Vacuums”
  • جاروهای شارژی ایستاده Stick Vacuums””
  • جاروهای شارژی دستی Hand-Held Vacuums””
  • جاروهای رباتیک”Robotic Vacuums”  
  • جاروهای مرکزی “Central Vacuums”

جاروهای ایستاده و جاروهای جعبه‌ای یا خوابیده از محبوب‌ترین و پرکاربردترین نوع جاروهای برقی در ایران هستند.

جاروهای شارژی در دو نوع دستی و ایستاده تولید می‌شوند و هر یک برای نظافت محیط‌های نه چندان بزرگ مناسب هستند. بنابراین به عنوان جارو اصلی که تمام خانه شما را تمیز کند به آنها فکر نکنید. این مدل جارو اغلب برای تمیز کردن درون اتومبیل، مغازه‌های کوچک و یا تمیز کردن پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر به دنبال مدلی برای تمیز کردن سالن‌های نسبتا بزرگ هستید، از جارو برقی‌های مرکزی استفاده کنید. این مدل جارو یک بخش اصلی دارد که در قسمتی به صورت ثابت تعبیه می‌شود. در قسمت‌های دیگ سالن خروجی‌هایی به صورت شیلنگ یا لوله برای نظافت سالن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل‌ها قیمت بالایی دارند، نصب آن‌ها مشکل است و در مجموع استفاده از آن‌ها چندان مرسوم نیست.

اغلب افرادی از جاروهای رباتیک استفاده می‌کنند که طالب تمیزی همیشگی سطوح باشند. جاروهای رباتیک به صورت اتوماتیک بر روی سطوح حرکت کرده و وظیفه تمیز کردن آن‌ها به طور مداوم را بر عهده دارند. این جاروها برای تمیز کردن فرش مناسب نیستند و بهترین استفاده از آن‌ها تمیز کردن سطحی است.

پرکاربردترین نوع جاروبرقی در میان ایرانیان، جارو برقی‌های خوابیده و ایستاده هستند که برای تمیز کردن فرش‌ها انتخاب‌هایی بسیار مناسب هستند. اگر به دنبال نوع ارزان قیمت جارو هستید، نوع ایستاده را انتخاب کنید. اگرچه این مدل جارو فرش را تا عمق تار و پودش تمیز می‌کنند اما معایبی دارند. موتور این جاروها بر روی خود جارو سوار شده و موجب سنگینی بیش از حد و مشکل در جا به جایی دستگاه می‌شود. همچنین صدای موتور این مدل‌ها بسیار بالاست. جاروهای جعبه‌ای یا خوابیده از نوع ایستاده بسیار پرکاربردتر هستند. این جاروها وزن کمتری دارند. به دلیل جدا بودن دسته و موتور از همدیگر و سوار بودن موتور بر روی چندین چرخ، به آسانی می‌توان آن‌ها را جا به جا کرد. انواع سطوح مانند پله‌ها، گوشه و زیر مبل‌ها و … را به آسانی می‌توان با این جاروها تمیز کرد.

هر جارو برقی می‌تواند ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را داشته باشد. در ادامه مشتری سرا امکانات مختلفی که برای خرید جاروبرقی باید مد نظر داشته باشید را مورد بررسی قرار می‌دهد. دقت فرمایید که این امکانات اغلب در جاروهای خوابیده مشاهده می‌شوند.

فیلترهوا

نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

استفاده از فیلتر هوا در جارو برقی به ویژه در محیط‌های بسته موجب تهویه هوا و بالاتر بردن کیفیت زندگی می‌شود. این ویژگی به ویژه برای خانواده‌هایی که دارای بیماری‌های تنفسی هستند مناسب است. فیلتر کردن هپا “HEPA” با فیلتر ذرات معلق در هوا از غلظت آلودگی محیط بسته که 2 تا 5 برابر محیط بیرون است کاسته و هوای ورودی به جارو را تهویه و خارج می‌کند.

در برخی جاروبرقی‌ها از فیلترهای دیگری چون میکرو فیلترها، فیلترهای نانو، سایکلون، فوم، نانوسیلورها و … نیز استفاده می‌شود.

نوع جمع‌آوری و نگهداری

جاروبرقی‌ها در دو دسته کیسه‌دار و بدون کیسه تولید می‌شوند. جاروهای کیسه دار، یا یک کیسه ثابت دارند و یا کیسه‌ای قابل تعویض. نوع قابل تعویض آن‌ها بهداشتی و بهتر است. در این جاروها آشغال‌ها درون کیسه جمع می‌شوند.  در نوع بدون کیسه، زباله‌ها در یک محفظه فشرده و جمع می‌شوند. تمیز کردن محفظه نسبت به کیسه چندان آسان نیست. در صورتی که جارو مجهز به فیلتر هوا باشد، در هنگام تمیز کردن کیسه، رسیدگی به فیلتر را نباید فراموش کنید. برخی فیلتر‌ها قابل تعویض هستند و برخی قابل شستشو.

وزن جاروبرقی

فارغ از نوع جارو، حمل و نقل و جا به جایی آن نباید مشکل باشد. زیرا جارو وسیله‌ای پرکاربرد است که مداوم در حال استفاده از آن هستیم؛ پس راحتی در استفاده را باید مورد توجه قرار دهیم. پیش از این گفته شد که نوع ایستاده سنگین و حمل و نقل آن مشکل است. در مقابل جاروهای جعبه‌ای به آسانی توسط چرخ‌هایی که دارند جا به جا می‌شوند. البته برخی جاروهای جعبه‌ای از برخی‌ دیگر سنگین‌تر هستند، بنابراین بهتر است مدل‌های مختلف یک نوع جارو را نیز با هم مقایسه و سپس خریداری کنید.

صدای موتور

فرقی نمی‌کند که جاروبرقی شما از چه نوعی است، همه آن‌ها تولید صدا می‌کنند. برخی از آن‌ها صدای بالایی تولید کرده و آرامش شما و همسایگان را از بین می‌برند. جاروهای بزرگ و سنگین اغلب صدای زیادی دارند و مناسب برای استفاده در محیط‌های کاری و خانه‌ها نیستند. جاروهایی که در طراحی آن‌ها محفظه‌ای برای قرارگیری موتور در نظر گرفته شده است صدای کمتری تولید می‌کنند.

پارویی

قسمتی از دستگاه که بر روی زمین قرار گرفته و وظیفه تمیز کردن را بر عهده دارد پارویی است. پارویی اغلب ساده‌ است و برس آن که برای تمیز کردن بهتر فرش و موکت استفاده می‌شود با فشردن یک دکمه پدالی خارج می‌شود. در برخی دستگاه‌ها چندین پارویی با کاربرد خاص قرار می‌گیرد که البته اغلب چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این مساله وابسته به نوع استفاده شما است.

نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

طول کابل برق

یکی از عوامل مهمی که اغلب به آن بی‌توجهی می‌شود، طول کابل برق جارو برقی است. طول کابل باید به اندازه‌ای باشد که اگر پریز در دسترس نبود، بتوان جارو را در به قسمت‌های مختلف حرکت داد. گسترده استفاده از جارو را به دلیل کم بودن طول سیم محدود نکنید. طول استاندارد سیم 6 تا 9 متر است. فراموش نکنید که در دستگاه باید یک سیم‌جمع کن که قابلیت جمع‌آوری تمامی کابل را دارد تعبیه شده باشد. جمع کردن سیم با استفاده از یک دکمه پدالی انجام می‎شود.

گنجایش و ظرفیت مخزن

برای هر جاروبرقی ظرفیتی خاص برای جمع‌آوری آشغال در نظر گرفته شده است که فارغ از نوع جارو است. پیش از خرید جاروی بدون کیسه یا کیسه‌دار به گنجایش آن دقت کنید. در صورتی که گنجایش یک جاروبرقی پایین باشد مجبور به تخلیه آن در بازه‌های زمانی کوتاه خواهید شد.

لوله تلسکوپی
نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

طول لوله تلسکوپی جاروبرقی عامل مهم دیگر است. اگر طول لوله کوتاه باشد، آسیب‌های مفصلی به همراه خواهد داشت چرا که حین استفاده مجبور به خم شدن می‌شوید. بلند بودن بیش از 2 متر نیز توان مکش جارو را پایین می‌آورد. توصیه می‌شود دستگاهی را انتخاب کنید که طول لوله آن قابل تنظیم باشد.

لوله خرطومی
نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

برای حرکت هر چه راحت‌تر لوله دستگاه، از یک لوله خرطومی که چین‌های مختلفی داشته و به دلیل انعطاف بالایی که دارد به راحتی قابل حرکت است استفاده می‌شود. بیشینه طول لوله خرطومی 2 متر است. اندازه بزرگ‌تر از این مقدار استفاده از دستگاه را با مشکل روبرو می‌کند و قدرت مکش را نیز کاهش می‌دهد.

اطلاع از پر بودن مخزن

در برخی جاروهای کیسه‌دار که مخزن آن‌ها قابل مشاهده نیست (بر خلاف جاروهای بدون کیسه) یک نشانگر بر روی دستگاه تعبیه شده است که در هنگام پر بودن مخزن شما را مطلع می‌کند تا نسبت به تخلیه آن اقدام کنید. عدم تخلیه مخزن کیفیت، کارایی و توان دستگاه را کاهش می‌دهد.

دستگیره

نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

شاید چندان مهم به نظر نرسد اما وجود دستگیره در راحتی استفاده از دستگاه بسیار موثر است. استاندارد نبودن دستگیره موجب سختی در استفاده از جاروبرقی می‌شود. هر چه طراحی دسته ارگونومی بالاتری داشته باشید، دستگاه مناسب‌تر است. البته این قابلیت قیمت تمام شده جارو را بالا می‌برد.

کنترل روی دسته

در مدل‌های جدید و تکمیل شده جاروبرقی، بر روی دسته کلیدهایی برای کنترل قدرت موتور و خاموش و روشن کردن آسان دستگاه قرار گرفته‌اند. در غیر این صورت کنترل دستگاه باید از طریق کلیدهای طراحی شده بر روی جارو انجام شود.

چرخ جارو

در طراحی جاروبرقی‌ها اغلب دو چرخ بزرگ و یک چرخ کوچک که قابلیت چرخش داد در نظر گرفته می‌شود. بزرگ بودن چرخ‌ها در حرکت دادن دستگاه بسیار موثر هستند و استفاده از آن را ساده می‌کنند.

لوازم جانبی

نکاتی که باید در هنگام خرید جاروبرقی به آن‌ها توجه کنیم

هنگام خرید جاروبرقی حتما تمامی لوازم جانبی که یک دستگاه جارو می‌تواند داشته باشد بررسی کنید. لوازم جانبی برای تمیز کردن قسمت‌های مختلف سنگ‌ها، پارکت، کناره دیواره‌ها، درز مبل‌ها و تابلو‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و بدون آن‌ها تمیز کردن این قسمت‌ها بسیار مشکل خواهد شد. پیش از خرید از تکمیل بودن سری لوازم جانبی دستگاه اطمینان یابید.

سایر نکات هنگام خرید جاروبرقی خانگی

پیش از خرید ظاهر جارو را نیز مورد بررسی قرار دهید. اگر فضایی که دارید کوچک است از خرید جاروهای بسیار بزرگ بپرهیزید. وزن جارو را نیز مورد توجه قرار دهید. بافت و رنگ محصول سلیقه‌ای است و وابسته به نظر شماست.

حتما نوع مخزن جارو، هزینه‌ای که باید برای تعویض کیسه یک بار مصرف بپردازید و سختی شستشوی کیسه ثابت را مورد توجه قرار دهید.

فراموش نکنید که قیمت، تاثیر بسیاری در خرید شما خواهد داشت.

بنابراین:

پیش از خرید جاروبرقی، انواع آن را خوب بشناسید و از امکاناتی که یک محصول می‌تواند داشته باشد مطلع شوید. لیستی از نیازهای خود و بایدها و نبایدهای یک جاروبرقی خوب تهیه کنید و بر اساس آن خرید خود را انجام دهید.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.