نحوه استفاده از اجاق گاز فردار

نحوه استفاده از اجاق گاز فردار

در زمان‌های قدیم انسان‌ها برای پخت و پز از آلادین، تنور، اجاق‌های آجری یا از آتش استفاده می‌کردند. به مروز زمان با پیشرفت تکنولوژی وسیله‌ای به نام اجاق گاز اختراع شد و برندهای متفاوتی تلاش در ساخت اجاق گازهای متفاوتی کردند. امروزه اجاق گاز یکی از وسایل ضروری و جداناپذیر آشپزخانه هر خانه است. از این رو در تمام ساختمان‌های اداری، بیمارستان، منازل و … از انواع اجاق گاز قدیمی، جدید، توکار، روکار و یا مبله‌ استفاده می‌شود. شما باید هنگام خرید اجاق گاز فردار فضای داخلی آشپزخانه‌ی خود، مبله با مشخصه هایی مانند جنس بدنه، تعداد شعله، گنجایش فر، جوجه گردان و … دقت کنید و اجاق گاز مورد نظرتان را انتخاب کنید. اجاق گاز با توجه‌ به شعله‌های آن به انواع تک شعله‌، دو شعله‌، چهار شعله و چند شعله و همچنین جنس شعله‌ها شیشه، استیل و لعابی تقسیم می‌شود.

صفحه اجاق گاز در جنس‌های مختلف استیل، شیشه‌ای، سرامیکی و ترکیب شیشه با جنس‌های دیگر است. با توجه به این موضوع که هر فرد با دقت با جیب خود و بودجه‌ای که دارد وسایل مورد نیاز خود را تهیه می‌کند برندهای متفاوت از جمله آلتون، انواع اجاق گاز با قیمت‌های متفاوت تولید می‌کنند. ما از خرید اجاق گاز فردار برای پختن شیرینی‌، کباب‌‌، ماهی‌ تندری‌، لازانیا و … استفاده می‌کنیم.

بعضی از اجاق گاز هیچ کشو یا محفظه‌ای نداشتند و فقط دارای دو درب جداگانه برای پخت و پز چند مواد غذایی متفاوت هستند و این ویژگی بیشتر در فرهای گران قیمت و حرفه‌ای تر دیده می‌شود.

انواع گاز

برای گازها می‌توان به دو نوع مبله و برقی اشاره کرد که این دو نوع گاز با هم تفاوت چندانی ندارند. این که شما کدام نوع را انتخاب می‌کنید بستگی به مصرف انرژی شما دارد. در ادامه با این دو مدل گاز بیشتر آشنا خواهید شد. یک نکته‌ی قابل توجه این است در فر اجاق گاز عموما نمی‌تواند المنت بالا و پایین را به صورت هم‌زمان روشن کرد ولی در فرهای برقی امکان روشن کردن المنت‌ها با هم وجود دارد

اجاق گاز مبله 

در نسل قدیمی اجاق گازهایی قدیمی کشو وجود ندارد و فرهای توکار در آن زمان تولید نمی­شده است. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی فرهای ایستاده و زمینی به بازار آمدند. فرهای ایستاده دارای محفظه‌ی مخصوصی برای پخت و پز، کباب کردن، گرم کردن مواد غذایی و همچنین برای نگهدای وسایل مثل دمی، دستکش، قابلمه و بودند. یکی از مسائلی که باعث می‌شود شما این نوع گاز را انتخاب کنید کمتر بودن قیمت گاز از برق در کشور ما است.

اجاق گاز برقی

این مدل فرها کارهای متفاوتی انجام می‌دهند. یکی از نکاتی که شما را به خرید اجاق گاز فردار ترغیب می‌کند دیزاین‌های زیبا و توکار و رومیزی است که به آشپرخانه‌ی شما جلوه‌ی زیبایی می‌بخشد. در این مدل فر ما المنت‌هایی داریم که مخصوص کباب کردن گوشت هستند. در اجاق گاز برقی از کشو برای نگهداری گرم کردن غذا و نگهدای ابزار آشپزخانه استفاده می‌شود. اگر المنت‌ها درون خود محفظه قرار داشته باشند ممکن است به وسایلی که در آن نگهداری می‌کنید آسییب وارد کند.

درجه حرارت استفاده از فر

این ویژگی از اهمیت بالایی در پخت و پز برخوردار است. برای پختن مواد غذایی مختلف در فر باید از درجه دقیق آن‌ها باخبر باشیم. این درجه و زمان لازم برای پخت هر نوع غذا را می‌توانیم از برنامه‌های آشپزی یا کتاب‌های آشپزی مختلف دریافت کنیم. در بعضی از فرها از درجه حرارت فارنهایت و در بعضی دیگر از درجه حرارت سانتی گراد استفاده می‌شود.

نحوه‌ی استفاده از فر گازدار

در گازهای نسل قدیم از باید از شمعک برای روشن کردن فر استفاده می‌کردند. باید برای روشن کردن این مدل گاز اول باید اقدامات ایمنی مثل روشن یا خاموش بودن فر و تهویه آشپرخانه اطمینان حاصل کنید. در مرحله‌ی بعد باید با استفاده از کبریت یا یک فندک پیلوت را روشن کنید. در ادامه به بررسی دقیق این موضوعات می‌پردازیم.

اقدامات ایمنی

اطمینان از خاموشی شعله‌های اجاق گاز

شما در ابتدا باید تمام دستگیره‌های گاز خود را ببندید و اطمینان حاصل کنید که هیچ بوی گازی در فضای آشپزخانه حس نمی‌کنید.

تهویه

لازم است برای تهویه‌ی فضای درون آشپزخانه تمام درب‌ها و پنجره‌ها را باز کنید تا مطمئن باشید که هیچ گاز ساکنی در فضا وجود ندارد.

پیدا کردن سوراخ مشعل پیلوت

درب فر را باز کنید و این سوراخ را که معمولا در جلو و در قسمت وسط، نزدیک درب فر یا در قسمت عقب فر و گوشه قرار دارد را پیدا کنید.

تمیز کردن اطراف سوراخ مشعل

شما باید اطراف سوراخ مشعل پیلوت را به طور کامل از هر گونه آلودگی مثل چربی، غذای سوخته و … پاک کنید تا هر آن‌چه می‌تواند موجب آتش سوزی شود را از بین برده باشید. برای این کار می‌توان از اسپری پاک کننده‌ی مخصوص استفاده کرد.

 روشن کردن مشعل پیلوت

تنظیم دستگیره در حالت احتراق

این کلید چرخشی را بچرخانید و روی حالت احتراق نگه دارید و تا زمانی که روشن شدن پیلوت را ندیده‌اید دستگیره را به همان حالت نگه دارید.

روشن کردن پیلوت

در این مرحله باید فندک یا کبریت بلند خود را روشن کنید و با دستی که کلید چرخشی را نگرفته‌اید آن را به سوراخ شعله‌ی پیلوت نزدیک کنید تا روشن شود.

گرم کردن پیلوت

دستگیره‌ی فر را به مدت 10 ثا 15 ثانیه نگه دارید تا شعله‌ی شما گرم شود. اگر اینکار را انجام ندهید ممکن همه چیز خاموش شود و شما مجبورید همه‌ی مراحل را از ابتدا انجام دهید.

تنظیم دمای مورد نیاز

مادامی که از روشن شدن فر اطمینان کسب کردید درب فر را ببندید دستگیره‌ی مخصوص تنظیم دما را بچرخانید و روی دمای مورد نیاز تنظیم کنید.

ترموکوپول

هم فر و هم گاز می‌توانند دارای قطعه‌‌‌ای نام ترموکوپل باشند. این قطعه‌ی بسیار مهم ایمنی اجاق گاز ما را بالا می‌برد. ترموکوپل در نزدیکی سر شعله قرار گرفته است. ترموکوپل وظیفه‌ی خود را با همراهی بوبین انجام می‌دهد و در صورت قطعی گاز، شعله به طور کامل خاموش می‌شود و از انفجار و آتش‌سوزی جلوگیری می‌کنند. این قطعه انواع متفاوتی دارد از جمله انواع آن می‌توان به K,j,T,E,N,S,R,B که هرکدام رنج دمایی خاصی را پوشش می‌دهد اشاره کرد.

هواکش فرگاز

حتما تا الان به این موضوع فکر کرده‌اید که چه زمانی باید از هواکش فر گاز استفاده کرد. البته دقت داشته باشید که برای پخت و پز و سرخ کردن باید از فن داخلی استفاده کنید. این فن در گازهای مختلف یک شکل است و از سه پره درون یک دایره‌ تشکیل شده است. اما چرا استفاده از این وسیله خوب است؟ استفاده از فن سبب می‌شود که هوای داغ در یک نقطه جمع نشود و به همه‌ی نقاط غذا برسد در نتیجه غذا به خوبی پخته شود. وجود فن برای پختن غذاهایی مانند گوشت کبابی، مرغ، سبزیجات کبابی، کیک، پودینگ، شیرینی و حتی نان بسیار کاربردی است. از این قطعه با درجه حرارات ملایم و کم می‌توان برای  ذوب کردن مواد غذایی منجمد استفاده کرد. اگر گاز شما فن ندارد گرما در نقطه پایین تجمع می‌کند و این موضوع سبب می‌شود قسمت بالایی غذا یا نپزد یا سرد بماند. استفاده از فن سبب می‌شود که تمیز کردن فر آسان شود.

تنظیمات گاز فردار

طریقه‌ی استفاده از گاز فردار تفاوت زیادی با فر برقی توکار ندارد. در این گازهای فردار، روشن شدن فر آن‌ها به دو صورت دستی یا جرقه‌ای است. ادامه‌ی مقاله را برای دانستن تنظمات این دستگاه مطاله کنید.

نحوه استفاده از اجاق گاز فردار

پخت

با فشار دادن دکمه‌ی Bake کار آشپزی را برای خود راحت کنید. شما باید بعد از فشردن این کلید دمای لازم را با توجه به ماده‌ی غذایی خود وارد کنید.

تایمر یا زمان‌سنج

بعضی از فرها دو دکمه برای Timer دارند یک تایمر پخت که فقط برای پختن قابل استفاده است و یک تایمر عادی که برای هر کاری است. برای استفاده کافی است کلید عادی یا پخت را فشار دهید و سپس از صفحه کلید زمان پخت خود را وار کنید و در نهایت باید دکمه‌ی شروع را بزنید. در بعضی از فرها که دکمه‌ی شروع را ندارند شما باید به منظور روشن کردن دوباره دکمه‌ی تایمر را فشار دهید.

ساعت

برای استفاده از این قابلیت باید دکمه‌ی Clock را فشار دهید و از صفحه کلید یا کلیدهای فلش‌دار ساعت آن را تنظیم می‌کنیم و سپس کلید ساعت را دوباره فشار می‌دهیم. اگر قصد داشته باشیم که این ساعت به حالت پیش فرض بازگردد می‌توانید دو شاخه را از پریز بکشید.

کباب کردن

با فشردن دکمه‌ی Broil یا Grilling المنت‌هایی را که ب آن‌ها المنت گریل هم گفته می‌شود روشن می‌کنید. از این قابلیت برای پخت و پز، طلایی کردن سریع غذاها استفاده می‌شود. المنت‌های تعبیه شده در قسمت فر میزان حرارت مورد نیاز شما را با استفاده از صفحه کلید یا دکمه‌های فلش‌دار می‌دهند. در بعضی از فرها که این صفحه کلید وجود ندارد المنت‌ها میزان گرمای مشخصی می‌دهند. اگر میخواهید از درجه حرارت بالا استفاده کنید یا به صورت مداوم به غذایتان سر بزنید یا آن را در از المنت‌ها قرار دهید چون حرارت بالا خیلی زیاد ماده‌ی غذایی شما را نابود می‌کند.

گرم نگه دار

این کلمه در گاز Warm معنای لغوی خود که گرم کردن است را می‌دهد. با فشردن این دکمه فر غذای شما گرم می‌کند و آن را تا زمانی که بخواهید نوش جان کنید گرم نگه می‌دارد فقط باید دمای فر را در پایین‌ترین حالت خود قرار دهید. هنگامی که شما غذایی را درون فر درست کرده‌اید و همان موقع نمی‌خواهید از آن غذا استفاده کنید، چند دقیقه بعداز خاموش شدن فر دکمه‌ی گرم نگه دار را فشار دهید تا غذای شما سرد نشود.

تمیز کردن

بعضی از فرها گزینه‌ی Clean را دارند و معنای این دکمه خود تمیزکاری است. وقتی این دکمه را می‌زنید فر درب‌هایش را قفل می‌کند سپس دمای فر به بالاترین حد خود می‌رسد تا تا مواد غذایی سوخته شده در فر به پودر تبدیل شوند. خود تمیزکاری حدود سه ساعت زمان می‌برد. بعد از پایان این روند قفل درب‌ها باز می‌شود و شما باید تا سرد شدن کامل فر منتظر بمانید. سپس یک دستمال را مرطوب کنید و داخل فر را تمیز کنید. درب را نبندید و برای چند ساعت از فر استفاده نکنید. در ضمن زمانی که خود تمیزکاری را فعال می‌کنید، تهویه‌ی آشپزخانه را روشن کنید زیرا سوختن مواد غذای باقی مانده در فر بوی بدی دارد.

مزیت استفاده از اجاق گاز فردار به جای ماکروویو

با پیشرفت علم و فناوری دستگای به نام ماکرویوو برای گرم کردن و پخت و پز غذا تولید شد. این محصول با استفاده اشعه ایکس و مادون بنفش غذا را گرم می‌کند که بسیار مضر است و می‌تواند برای انسان سرطان‌زا باشد. ما بهتر است از گاز و شعله‌ی آن که خطری برای ما ندارد استفاده کنیم.

 ظروف مناسب پخت در فر

شما می توانید از انواع مختلفی از ظروف را در فر برقی استفاده کنید. ظرف‌های مختلف نتایج مختلفی را در پخت به شما خواهند داد و انتخاب ظرف مسئله ی قابل توجهی است. برای زمانی که قصد داریم غذایمان برشته و دور تا دور بریان و قهوه‌ای شود از ظروف فلزی و برای زمانی که  قصد دارید کمتر برشته شود از ظروف شیشه‌ای و سیلیکونی استفاده می‌کنیم.

تمیز کردن فر

به چند روش می‌توانید فر اجاق گاز خود را تمیز کنید که در ادامه آن‌ها را مطالعه خواهیم کرد.

Self cleaning

اگر دستگاه گاز فردار شما این ویژگی تمیز کردن خودکار را دارد پس شما می‌توانید با استفاده از این به راحتی و سرعت فر خود را تمیز کنید. در نهایت کار پس از اتمام تایم تمیز کردن توسط اجاق تنها با یک دستمال آن را تمیز کنید.

استفاده از مواد شوینده

شما می‌توانید مواد شوینده را درون یک تشت با آب مخلوط کنید و قفسه‌های خارج شده از از فر را در حدود دو ساعت در آن بگذارید تا خیس بخورد، سپس با یک اسکاچ آن‌ها را به طور کامل تمیز کنید. برای اینکار بهتر از آب گرم استفاده شود. بعد از شستن کامل قفسه‌ها اجازه دهید ان‌ها به طور کامل خشک شوند و در جای مناسب خود قرار دهید.

نحوه استفاده از اجاق گاز فردار

سخن نهایی

از آنجایی که خرید اجاق گاز فردار یکی از وسایل بسیار مهم و پر کاربرد هر آشپرخانه‌ای است شما باید این محصول را از برندهای معتبر تهید کنید تا از کیفیت و کارآیی مناسب آن مطمئن شوید. در این مقاله نکات مهم در استفاده و خرید اجاق گاز فردار مورد بررسی قرار گرفتند.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.