کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر استود را وارد کنید.

اگر دارنده یک ماشین لباسشویی اتوماتیک هستید، حتماً این سؤال برای شما پیش‌آمده است که کدام روش، بهترین روش شستشو در ماشین لباسشویی است؟ ممکن است برنامه‌های گوناگون این دستگاه شما را گیج کرده باشد و نحوه کار با دستگاه برای شما مشکل باشد.

لباس‌ها با جنس‌های مختلف، برای حفظ کیفیت خود نیاز به شرایطی خاص خود برای شستشو دارند. استفاده از روش‌های مشابه برای شستشوی لباس‌های متفاوت تنها به بافت آن‌ها آسیب می‌زند.

از سوی دیگر، برخی برنامه‌های ماشین لباسشویی متناسب با شرایط و ترجیح شما قابل‌استفاده هستند. مشتری سرا در این مقاله، تمرکز خود را بر معرفی روش‌های شستشو در ماشین لباسشویی و کاربرد هر یک گذاشته است. با ما همراه باشید.

برنامه‌های شستشوی ماشین لباسشویی

البسه و دیگر وسایل پارچه‌ای ما، قابل شستشو با یک روش واحد نیستند. بافت آن‌ها با هم متفاوت است و روش شستشو بر این بافت‌ها تأثیر خواهد گذاشت. عدم استفاده از یک روش درست برای شستن لباس‌ها منجر به ازبین‌رفتن بافت لباس در طول زمان و کاهش عمر آن‌ها می‌شود.

وابسته به جنس پارچه، ماده شوینده و برنامه‌های موجود در یک ماشین لباسشویی، روش شستشو تغییر خواهد کرد. ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک برنامه‌های متعددی در اختیار شما قرار می‌دهند که وابسته به نیاز خود می‌بایست یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

نمی‌توان یک روش شستشو را به‌عنوان بهترین روش برای شستشو در هر شرایطی انتخاب کرد. به‌عنوان‌مثال اگر به صفحه یکی از ماشین‌های لباسشویی اسنوا در مشتری سرا نگاهی بیندازید، متوجه برنامه‌های گوناگون آن می‌شوید.

ماشین‌های لباسشویی مختلف اسنوا دارای برنامه‌ها و قابلیت‌های متفاوت با یکدیگر هستند. هر یک از آن‌ها مناسب برای شستشو در شرایط خاصی است. در ادامه این مقاله، پرکاربردترین برنامه‌های شستشو به شما معرفی خواهند شد.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟
 روش شستشو در ماشین لباسشویی

برنامه شستشوی لباس‌های تیره (Dark Wash) در لباسشویی

لباس‌های تیره اگر به‌درستی شسته نشوند پس از مدتی کیفیت خود را از دست می‌دهند و به‌سوی قرمز تغییر رنگ می‌دهند.

از سوی دیگر، باقی‌ماندن شوره‌ها بر روی لباس‌های تیره به دلیل تنظیم نبودن برنامه شستشو کیفیت و زیبایی لباس‌ها را از بین می‌برد. برنامه شستشوی لباس‌های تیره باتوجه‌به این موارد تنظیم می‌شود.

در این برنامه دما در حدی است که موجب تغییر رنگ لباس نشود و میزان آب مورداستفاده از ایجاد شوره‌ها بر روی لباس جلوگیری می‌کند. افزایش آب نسبت به مواد شوینده در مخلوط این دو، موارد شوینده را ازروی لباس‌ها حذف کرده و از ایجاد شوره جلوگیری می‌کند.

هرچند به‌طورکلی توصیه می‌شود از پودرهای لباسشویی برای شستن لباس‌های تیره استفاده نکنید. مایع لباسشویی گزینه مناسب‌تری است. شستشو در این برنامه با سرعت پایین‌تری انجام می‌شود که مانع از چروکیدگی لباس‌ها می‌شود.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟

برنامه شستشوی متمرکز (intensive) در لباسشویی

همان‌طور که نوع لباس‌ها بر برنامه شستشوی آن‌ها تأثیرگذار است، میزان کثیف بودن البسه نیز بر انتخاب برنامه مؤثر خواهد بود. برنامه شستشوی متمرکز یا intensive برنامه‌ای است که برای شستن لباس‌های بسیار کثیف و معمولی پیشنهاد می‌شود.

در این برنامه شستشو، پیش از آغاز فرایند اصلی لباس‌ها خیس و آبکشی می‌شوند و چرک اولیه و کثیفی‌های سطحی آن‌ها گرفته می‌شود.

این برنامه توانایی شستشوی البسه متناسب با خود به بهترین شکل ممکن را دارد. برخی کثیفی‌ها پس از شستشو نیز از بین نمی‌برند، در حدی که تصور می‌کنید لکه‌های ماندگار بر روی لباس هستند. برنامه شستشوی متمرکز با تأکید بر حذف این لکه‌ها کار می‌کند.

شما در انتهای شستشو هیچ عیبی در لباس نخواهید یافت. اگرچه این برنامه برای همه لباس‌ها قابل‌استفاده است اما بهتر است برای لباس‌های بسیار کثیف تا معمولی مورداستفاده قرار گیرد.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟
 روش شستشو در ماشین لباسشویی

برنامه شستشوی سریع  (Quick Super)در ماشین لباسشویی

یکی از پرکاربردترین و بهترین برنامه‌های شستشو، سیستم شستشوی سریع در ماشین لباسشویی است. اغلب اوقات لباس‌های روزمره ما آلودگی کمی دارند. کثیفی پایین آن‌ها نیاز به شستشو با برنامه‌هایی نظیر شستشوی متمرکز را از بین می‌برد.

آلودگی‌های سطحی لباس‌های روزمره با استفاده از یک برنامه شستشوی سریع نیز به‌خوبی رفع می‌شوند. برنامه شستشوی سریع که در اغلب ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک در نظر گرفته شده است، در عرض 15 تا 30 دقیقه (متناسب با نوع ماشین لباسشویی شما) لباس‌ها را پاکیزه تحویل می‌دهد.

این برنامه شستشوی پرکاربرد به دلیل سرعت بالایی که دارد در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی خواهد کرد. برنامه شستشوی سریع همچنین در زمان‌هایی که عجله دارید به داد شما می‌رسد.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟

برنامه شستشو آلرژیک (Sensitive) در لباسشویی

افرادی که ارزش ویژه‌ای برای بهداشت قائل هستند و مواد شوینده نیز در آن‌ها ایجاد حساسیت می‌کند بهتر است از برنامه شستشوی آلرژیک استفاده کنند. این برنامه متناسب با این افراد تنظیم شده است.

برخی باکتری‌ها، میکروب‌ها، گردوغبار و مواد شوینده مواد حساسیت‌زایی هستند که سلامت افراد را به خطر می‌اندازند. سیستم شستشوی آلرژیک مناسب برای این افراد است و نگرانی آن‌ها را رفع خواهد کرد.

این برنامه با ثابت نگه‌داشتن دما تمامی عوامل حساسیت‌زا را از بین می‌برد. باتوجه‌به زمان طولانی شستشو و میزان آب مصرفی، تمامی مواد شوینده که خود عاملی آلرژی‌زا هستند از بین خواهند رفت و نهایت هیچ اثری از آن‌ها مشاهده نخواهید کرد.

برنامه شستشوی اقتصادی (Eco) در ماشین لباسشویی

برنامه شستشوی Eco که در بسیاری از ماشین‌های لباسشویی نظیر ماشین لباسشویی اسنوا و ماشین لباسشویی بوش تنظیم شده است، منجر به کاهش مصرف انرژی می‌شود. برنامه شستشوی اقتصادی با حفظ کیفیت شستشوی البسه مصرف انرژی و آب را کاهش می‌دهد.

در این برنامه، پیش از شروع شستشوی اصلی لباس‌ها فرایند خیس کردن انجام می‌شود. لباس‌ها در این برنامه با کمترین سرعت و در زمانی طولانی‌تر نسبت به سایر برنامه‌ها شسته می‌شوند.

در شرایطی که زمان کافی برای شستن لباس‌های خود دارید این برنامه را مورداستفاده قرار داده و از مصرف انرژی بکاهید.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟

برنامه شستشوی لباس‌های ورزشی (Sports Wear) در لباسشویی

برنامه شستشوی لباس‌های ورزشی متناسب با جنس این لباس‌ها تنظیم می‌شود تا ضمن افزایش هر چه بیشتر کیفیت از نابودی الیاف آن‌ها جلوگیری کند. جنس لباس‌های ورزشی، الیاف مصنوعی است که به‌سرعت بو را به خود جذب می‌‌کنند.

برنامه شستشوی لباس‌های ورزشی میزان آب، سرعت و دما را متناسب با این نوع لباس‌ها تنظیم می‌کند. لباس‌های با جنس الیاف مصنوعی آب را دیر جذب می‌کنند اما به سرعت بو می‌گیرند.

در این سیستم شستشو ابتدا مقداری آب به ماشین اضافه می‌شود که دمای لباس را کاهش می‌دهد. فرایند شسستشو پس از این مرحله آغاز می‌شود. این برنامه مناسب لباس‌های ورزشی است و بوی عرق آن‌ها را کامل از بین می‌برد.

فراموش نکنید که لباس‌های ورزشی به دلیل بویی که می‌گیرند حتی اگر کثیف نباشند باید در فواصل زمانی کوتاه شسته شوند. استفاده نکردن از این برنامه از عمر آن‌ها می‌کاهد.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟
 روش شستشو در ماشین لباسشویی

برنامه شستشو ملحفه ، پتو و غیره (Duvet) در لباسشویی

پارچه‌های خاصی چون پتو، ملحفه، لباس‌های مخمل و امثال آن‌ها جنس خاصی دارند اغلب از الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند. عدم استفاده از برنامه خاص برای ایجاد شرایط مناسب شستشو تنها منجر به ازبین‌رفتن سریع آن‌ها می‎شود.

برنامه شستشوی ملحفه، پتو، لباس‌های مخمل و … با تنظیم درجه آب، سرعت چرخش و زمان خشک‌کن کیفیت شستشوی این پارچه‌های ضخیم را بالا می‌برد.

زمان شستشوی، میزان آب و زمان آبکشی این نوع الیاف بالاتر است. کم بودن آب مورداستفاده یا زمان شستشو ممکن است حتی موجب خیس شدن آن‌ها و ازبین‌رفتن لکه‌های سطحی نیز نشود. در مواردی پس از شستشو مواد شوینده بر روی الیاف مشاهده می‌شوند.

باقی‌ماندن اثرات شوینده ضمن کاهش عمر الیاف و پوسیدگی لباس‌ها، موجب بو گرفتن نیز می‌شوند. مواد شوینده برای پوست‌های حساس ایجاد مشکل می‌کند و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد؛ بنابراین استفاده از میزان آب کافی در شستشو الزامی است.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟
 روش شستشو در ماشین لباسشویی

برنامه شستشوی لباس‌های ترکیبی (Mix) در لباسشویی

برنامه شستشوی mix یا ترکیبی برای افرادی تنظیم شده است که اطلاع درستی از برنامه‌های شستشوی دیگر ندارند. این برنامه را می‌توان برای انواع لباس از پشمی گرفته تا تیشرت مورداستفاده قرار داد.

شایان‌ذکر است که توصیه مشتری سرا به شما انتخاب برنامه‌ای مناسب جنس‌های موردنظر شماست، اما در شرایط خاص استفاده از یک برنامه شستشوی ترکیبی نیز مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. ممکن است این برنامه برای لباس‌های ظریف، مجلسی، حساس و حتی ضخیم مناسب نباشد.

درصورتی‌که قصد دارید لباس‌های مختلفی را با هم و از طریق این برنامه بشویید، استفاده از دستمال‌های ضدزنگ را فراموش نکنید. حین شستشو ممکن است لباس‌ها بر رنگ هم تأثیر بگذارند.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟

شستشوی بلوز و تیشرت (Blouses / Shirt) در لباسشویی

برنامه شستشوی بلوز و تیشرت متناسب با این لباس‌ها تنظیم می‌شود. آب، دما و شدت شستشو از چروکیدگی این نوع پارچه و گشاد شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

با اتمام شستشو متوجه خواهید شد که لباس شما نیاز چندانی به اتو ندارد زیرا شستشوی آن متناسب با این هدف تنظیم شده است. با خیالی آسوده تیشرت‌های خود را بشویید و ضمن صرفه‌جویی در زمان به افزایش عمر آن‌ها کمک کنید.

برنامه شستشوی شبانه (Night Wash) در لباسشویی

اگر تصمیم به شستشوی لباس‌های خود در شب دارید و نگران صدای تولیدی ماشین لباس‌شویی اتوماتیک خود هستید، استفاده از برنامه شستشوی شبانه  (Night Wash)به شما توصیه می‌شود.

این برنامه صدای فعالیت دستگاه را به حداقل میزان ممکن می‌رساند و آرامش را به شما هدیه می‌دهد. این برنامه لباسشویی قابل‌استفاده برای انواع لباس شماست. همانند برنامه شستشوی ترکیبی از آن استفاده کنید.

برنامه شستشوی لباس‌های نخی (Cotton) در لباسشویی

لباس‌های نخ و پنبه خود را با استفاده از برنامه مناسب آن‌ها بشویید. برنامه شستشوی لباس‌های نخی با تنظیم زمان و میزان چرخش و دمای آب، از آسیب‌دیدن لباس‌های کتان و نخی جلوگیری می‌کند. برای شستن تیشرت‌های نخ و پنبه، حوله و پارچه‌هایی این‌چنین از این برنامه استفاده کنید.

برنامه شستشوی با تأخیر (Time Delay) در ماشین

اگر برنامه‌های شما با انجام فرایند شستشوی البسه تداخل دارد، می‌توانید از برنامه شستشوی با تأخیر استفاده کنید. این برنامه شستشو قابلیت به تأخیر انداختن زمان شروع شستشوی لباس‌ها را دارد.

با استفاده از این برنامه شروع شستشو و در نتیجه اتمام آن را متناسب با برنامه‌های خود و زمانی که به خانه برمی‌گردید تنظیم کنید.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟
 روش شستشو در ماشین لباسشویی

برنامه شستشوی پرده  (Curtains)در لباسشویی

برنامه شستشوی پرده گویی ترکیبی از دو برنامه شستشوی ظریف و اتوکشی آسان است. الیاف پرده حساس هستند و شرایط شستشوی آن‌ها باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که کوچک‌ترین آسیبی به پرده وارد نکند.

از آنجایی‌ که اتوی پرده کاری پرزحمت است، استفاده از برنامه شستشوی پرده ضمن جلوگیری از آسیب رسیدن به پرده نیاز به اتوکشی را نیز پایین می‌آورد.

در این برنامه ابتدا پرده آبکشی شده و غبار و آلودگی‌های سطحی آن از بین می‌‌روند. در مرحله بعدی لباس‌ها خیس خورده و در سطح ریزتری آلودگی‌ها و گرد و غبار از بین می‌رود. پس از گذشتن از این مراحل فرایند اصل شستشو آغاز می‌شود.

سرعت شستشو در این برنامه پایین‌تر از سایرین است و زمان بیشتری را باید به آن اختصاص داد. گرد و غبار از ریزترین سطوح الیاف خارج می‌شود. ضمن این‌که کیفیت پارچه پرده حین شستشو حفظ خواهد شد.

برنامه شستشوی اتوکشی آسان (Easy Care یا +Easy Care) در ماشین لباسشویی

اگر از آن دسته افرادی هستید که زمان زیادی را صرف اتوکشی لباس‌های خود می‌کنید، از برنامه اتوکشی آسان استفاده کنید. این برنامه با تنظیم دمای آب و سرعت شستشو و خشک‌کن مانع از چروکیدگی بیش از حد لباس‌ها می‌شود.

لباس‌های شسته شده با این برنامه نیاز به اتوکشی کمتری دارند. ازآنجایی‌که انواع لباس چون بلوز و پارچه‌های لطیف‌تری چون پنبه، الیاف مصنوعی و … نیاز به‌دقت بالاتری دارند تا اتوکشی آن‌ها کاهش یابد، می‌توانید در شستشوی آن‌ها از برنامه Esay Care استفاده کنید.

کدام روش شست و شو در ماشین لباسشویی بهتر است ؟
 روش شستشو در ماشین لباسشویی

برنامه شستشوی لباس‌های ظریف (Delicates) در لباسشویی

بافت ریز برخی لباس‌ها نسبت به سایرین حساسیت بالاتری به شرایط شستشو از خود نشان می‌دهند. دقت بالا داشتن در شستشوی این نوع لباس‌ها اهمیت بسیار بالایی دارد. برای شستشوی لباس‌های با بافت ظریف و حساس، لباس‌های ابریشمی و پرده‌های نازک بهتر است از برنامه‌ای مناسب آن‌ها استفاده شود. برنامه شستشوی لباس‌های ظریف به‌منظور شستن این نوع پارچه‌ها تنظیم می‌شود.

زمان، دما و سرعت چرخش متناسب با الیاف این نوع پارچه‌ها تنظیم شده است. با کاهش سرعت چرخش کیفیت الیاف حفظ خواهد شد و شستشو با دقت و آرامش انجام می‌شود. در شستن این لباس‌ها وجود یک لباس با الیاف متفاوت ممکن است به ضرر لباس تمام شود. همچنین در شستن این لباس‌ها استفاده از پودر شستشو توصیه نمی‌شود. مایع شستشو کیفیت شستشو را تا حد بسیاری بالاتر می‌برد.

کدام برنامه شستشو را انتخاب کنیم؟

هدف این مقاله، تأکید بر این نکته است که هر جنس لباس نیاز به شرایط شستشوی خاص خود دارد. شما نمی‌توانید از برنامه شستشوی ظریف برای شستن لباس‌های ورزشی خود استفاده کنید؛ بنابراین هیچ برنامه‌ای از دیگر سیستم‌های شستشو برتر نیست.

شما باید با در نظرداشتن جنس لباس و شرایط خود، یک برنامه را انتخاب و مورداستفاده قرار دهید. اگر قصد خرید ماشین لباسشویی اتوماتیک را دارید، ابتدا برنامه‌های شستشوی گزینه‌های مختلف را مطالعه کنید و یکی را متناسب با نیازهای عمومی خود انتخاب کنید.

مشتری سرا در صفحات مختلف مربوط به محصولات و انواع ماشین لباسشویی به توضیح قابلیت‌های هر یک از آن‌ها پرداخته تا به شما در داشتن انتخابی صحیح کمک کند.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.