تفاوت اجاق گاز فردار و فر

تفاوت اجاق گاز فردار و فر

تفاوت اجاق گاز فردار و فر، فر و اجاق گاز فردار دو وسیله خاص برای آشپزخانه هستند که اغلب برای پخت و پز و گرم کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرد. اجاق گاز فردار یکی از وسایل آشپزخانه است که از گرما برای پخت غذا استفاده می‌کند. قدمت این دستگاه به دوران ما قبل تاریخ برمی‌گردد که تمدهای مختلف سعی در پختن غذا با آتش داشتند. اجاق گاز فردار در درجه اول از روش عایق حرارتی برای پخت غذا استفاده می‌کند.

این دستگاه انواع مختلفی از روش‌های پخت و پز را به‌همراه دارد و تقریبا هر نوع غذایی را می‌توان با آن تهیه کرد. از غذاهای گوشتی، سبزیجات و میوه‌ای گرفته تا موارد دیگر را می‌توان با اجاق گاز فردار درست کرد. این مواد را می‌توان توسط اجاق گاز فردار، پخته یا تفت داد. مقدار زیادی از غذاها را نیز می‌توان توسط این روش دوباره گرم کرد.

انواع مختلفی از اجاق گازها در دسته‌ بندی‌های مختلف قرار دارند. اجاق گاز فردار یکی از این موارد است که برای مصارف مختلف خانگی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. اجاق گاز فردار معمولا با گاز کار می‌کند و مواد داخل آن نیز می‌توانند خام یا از قبل آماده شده باشند. در این زمینه یک تفاوت با فر وجود دارد و آن‌هم برقی یا گازی بودن فر معمولی است. این در حالی است که اجاق گاز فردار معمولا با گاز کار می‌کند.

فرایند سریع و با کیفیت بالای فرها

فرها از اشعه‌ی ایمن برای پخت و گرم کردن مواد غذایی استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها فرایند سریع و کارآمدی را برای گرم کردن مواد غذایی دارند. فرها معمولا از شدت و دامنه‌های مختلف تابش و سایر برنامه‌های مختلف برای خنک سازی خود استفاده می‌کنند.

فر وسیله‌ای است که با استفاده از فناوری رادار تولید شده است. این دستگاه در طول جنگ جهانی دوم اختراع شده و در سال ۱۹۶۷ به‌صورت رسمی وارد آشپزخانه‌ها شد. فر روش‌های مختلفی را در پخت و پز دنبال می‌کند و متفاوت از یک اجاق گاز فردار معمولی است. این دستگاه محدودیت‌های اجاق گاز فردار را ندارد و از روش‌های سریع و ابتکاری برای پخت و پز بهره برد. به‌همین دلیل است که آشپزها برای برخورداری از امکانات پیشرفته فر، نمی‌توانند آن را با اجاق گاز فردار جایگزین کنند. فرها با برق کار می‌کنند و از این جهت نیز با اجاق گاز فردار متفاوت هستند.

اجاق گاز فردار و فر هر دو به وسیله‌ای اطلاق می‌شوند که مشابه هم عمل می‌کنند و از هر دو می‌توانند برای پخت و پز و گرم کردن غذا استفاده کرد. هر دوی این وسیله‌ها در آشپزخانه‌ها یافت می‌شوند و امکان حضور آن‌ها در مکان‌های دیگری هم وجود دارد. فر اصطلاح گسترده‌ای است که انواع مختلفی از محفظه‌های مخصوص گرمایی را در بر می‌گیرد. اکثر انواع اجاق گازها از روش عایق حرارتی استفاده می‌کنند که در آن گرما به‌صورت مستقیم به غذا یا مواد مختلف می‌رسد. از طرف دیگر، فر چنین حالتی ندارد و از تابش به‌صورت ایمن برای پخت و پز و گرم کردن غذا استفاده می‌کند.

تفاوت اجاق گاز فردار و فر
تفاوت اجاق گاز فردار و فر

انواع اجاق گاز

اجاق گاز تاریخچه طولانی‌تری از فر دارد و از قدیم الایام برای پخت و پز غذاها از آن استفاده می‌شد. بسیاری از اجاق گازها از محصولاتی مانند کریستال، شیشه، سرامیک، سفال و سایر مواد ساخته می‌شوند. معمولا از فر برای گرم کردن غذاها نیز استفاده می‌شود. فرها معمولا تمام کارهایی که توسط اجاق گاز انجام می‌شود را می‌توانند انجام دهند، اما آن‌ها کاربردهای دیگری هم دارند که توسط روش‌های مختلف پخت در اختیار افراد قرار می‌گیرد. این روش‌ها به‌صورت خودکار توسط فر تنظیم می‌شود، اما این برنامه‌ها معمولا در اجاق گازهای فردار وجود ندارد.

انواع خاصی از اجاق گازهای فردار وجود دارند که با گاز کار می‌کنند. آن‌ها با کارکرد اصلی اجاق ترکیب شده‌اند و معمولا محفظه‌ی بزرگ‌تری از فرها دارند. بنابراین می‌توانند برای بریان کردن مرغ درسته یا قرار دادن ظرف‌های بیشتری نیز مورد استفاده قرار گیرند.

کارهای بسیار بیشتری می‌توان با فرها انجام داد و سیستم‌هایی در این دستگاه وجود دارد، که کار آشپزهای حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای را آسان‌تر می‌کند. این محصولات دارای برنامه‌ّهایی هستند که از قبل توسط سازنده تدارک دیده‌ شده‌اند و می‌توانید بدون دخالت خود، آن‌ها را برای پخت انواع مواد غذایی به کار ببرید. اجاق گازهای فردار معمولا چنین خاصیتی ندارد و سادگی یک اجاق گاز، در اجاق گازهای فردار نیز دیده می‌شود. این مدل از فرها با گاز کار می‌کنند و کارکردشان تفاوت چندانی با اجاق گاز و شعله‌ی آن‌ها ندارد.

کنترل بیشتر و بهتر فرها

تمامی روال پخت و پز توسط اجاق گاز فردار، در اختیار آشپز است و باید کنترل عدم سوختن یا برشته شدن بیش از حد را کنترل کنند. اما فرها این‌طور نیستند و می‌توانید روند بسیار پیشرفته‌تری را در اختیار داشته باشید. فرها می‌توانند عملیات خنک سازی بعد از پخت و پز را نیز انجام دهند و قطعات ماندگاری بیشتری خواهند داشت، اما اجاق گاز فردار چنین سیستم‌هایی را در خود ندارد. دلیل این امر هم کاملا مشخص است؛ چرا که کارکرد اصلی این دستگاه مربوط به اجاق گاز است و صرفا یک فر برای کارهای ساده نیز در آن تعبیه شده است.

برندهای معتبری وجود دارند که فرهای خودشان را با قابلیت‌های اختصاصی در اختیار خریداران قرار می‌دهند. اجاق گازهای فردار تولیدات کمتری نسبت به فرها دارند و معمولا هم توسط برندهای معتبر تولید نمی‌شود. فرها می‌توانند گرمای بیشتری را تولید کنند و تنظیم این دما نیز به‌صورت درجه سلسیوس یا فارنهایت در اختیار خود کاربر خواهد بود. معمولا چنین امکاناتی در اجاق گازهای فردار وجود ندارد و صرفا روشن و خاموش کردن المنت‌های دستگاه در اختیار افراد خواهد بود.

المنت‌ها

فرها المنت‌ّهای بیشتری دارند و پخت و پز را در عمق مواد غذایی انجام می‌دهند. اما اجاق گازهای فردار معمولا از دو المنت بالا و پایین و در بهترین شرایط، از المنت کناره‌ها نیز برخوردار هستند. سیستم پخش هوا در اجاق گازهای فردار وجود ندارد و وجود این مورد در فر، سبب می‌شود که پخش گرما در کل محفظه انجام شده و غذا در مدت زمان سریع و با کیفیت بالا آماده شود.

سخن آخر

بدین ترتیب می‌توان گفت که یک خریدار بسته به نیازهای خود می‌تواند از اجاق گاز فردار یا فر اختصاصی استفاده کند. فر دارای ویژگی‌های حرفه‌ای تری است و کنترل بیشتری نیز روی روند پخت به شما خواهد داد، اما اگر به‌دنبال کاهش هزینه‌های خود هستید، می‌توانید به‌جای اجاق گاز معمولی از اجاق گاز فردار استفاده کنید.

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.